Staabin hallitushakuinfo

In English below
MITÄ? Staabin hallitushakuinfoMISSÄ? Pinni B1096MILLOIN? Tiistaina 20.10.2026 klo 16.30 alkaenKENELLE? Kaikille staabilaisille, etenkin hallitustoiminnasta kiinnostuneilleMIKSI? Jotta voisit oppia lisää Staabin hallitustoiminnasta ja -pesteistä!
Kiinnostaako sinua Staabin hallituksessa toimiminen? Mitä hallituslaiset pesteissään tekevät? Miten hallitukseen voi hakea? Mitä hallitustoiminta vaatii? Miten hallituksessa olemisesta voi hyötyä?
Tule kuuntelemaan vastauksia yllä oleviin kysymyksiin Staabin hallitushakuinfoon! Pääset myös halutessasi itse kysymään kaikkia mieltä askarruttavia kysymyksiä tämän vuoden hallitukselta. Hallituslaiset kertovat niin Staabin hallitustoiminnasta yleisesti kuin myös pesteistään.
Uusi hallitus ensi vuodelle valitaan syyskokouksessa marraskuun puolivälissä. Jos sinua kiinnostaa osallistua Staabin toimintaan vuonna 2027, niin kannattaa ehdottomasti tulla kuuntelemaan enemmän hallituksen toiminnasta ja hallituspestien sisällöstä!
Hallitukseen ehdolle asettuminen tapahtuu sähköpostitse puheenjohtajalle Tomi Piriselle osoitteeseen puheenjohtaja@staabi.fi. Hakuaika alkaa viimeistään, kun syyskokouksen materiaalit lähetetään Staabin nettisivuille sekä sähköpostilistalle vähintään 10 päivää ennen syyskokousta. Vapaaehtoiset hallitushakemukset julkaistaan myös yhdistyksen verkkosivuilla. Toinen tapa asettua ehdolle on itse kokouksessa, omasta tai toisen staabilaisen ehdotuksesta. Sähköpostitse laitettavaan hakemukseen ei tarvitse laittaa muuta kuin nimesi, sekä pesti tai pestit joihin aiot asettua ehdolle.
Nähdään hallitushakuinfossa!
Tapahtuma on esteetön.
Mikäli sinulla herää kysyttävää tai jokin pohdituttaa tapahtumaan liittyen, ole rohkeasti yhteydessä puheenjohtaja Tomi Piriseen laittamalla sähköpostia osoitteeseen puheenjohtaja@staabi.fi tai viestittämällä Telegramissa @tomipirinen. Tapahtuman kestävyydestä saat lisätietoja tapahtuman järjestäjältä.
Graffakiitos: Samuel Sinisalo
Mitä tehdä, jos näet tai koet epäasiallista käytöstä Staabin toimintaympäristössä?
Tapahtumissa häirintä-, kiusaamis ja epäasiallisissa tilanteissa yhteyshenkilönä toimivat palautetyöryhmän jäsenet. Palautetyöryhmään kuuluvat puheenjohtaja Tomi Pirinen, yrityssuhde- ja työelämävastaava ja varapuheenjohtaja Vilma Puisto, koulutuspoliittinen vastaava ja yhdenvertaisuusvastaava Petra Varjus sekä talousvastaava Jasper Julkunen. Mikäli palautetyöryhmän jäseniä ei ole paikalla, voit ottaa yhteyttä muuhun hallituksen jäseneen.
– Tapahtuman ulkopuolella voit ottaa yhteyttä tukihenkilöön. Staabin tukihenkilöinä toimii Aki Rokkonen ja Senni Saartoala. Tukihenkilöt käsittelevät yhteydenotot tapahtuman ulkopuolella ja heidät tavoittaa parhaiten joko Telegramissa @akirokkonen ja @sennisaartoala tai sähköpostitse tukiaki@staabi.fi ja tukisenni@staabi.fi.– Halutessasi voit myös ottaa yhteyttä TREY:n häirintäyhdyshenkilöön sähköpostilla, puhelimitse tai TREYn häirintälomakkeella. Yhteystiedot löytyvät TREYn verkkosivuilta.– Häiritsevästä käytöksestä voit myös ilmoittaa Staabin verkkosivuilta löytyvän häirintälomakkeen kautta. Häirintälomakkeet menevät yhdenvertaisuusvastaavalle ja ovat vain yhdenvertaisuusvastaavan luettavissa.
Kokemukset ovat yksilöllisiä ja toimenpiteet tapauskohtaisia. Jokainen yhteydenotto käsitellään luottamuksellisesti ja jatkotoimenpiteisiin ryhdytään vain sinun suostumuksellasi.
//
WHAT: Info event of the applying to the board of StaabiWHERE: Pinni B1096WHEN: 20.10.2026 at 4.30 p.m.
What does the Board of Staabi ry actually do? How can one apply to it? What does it require to work in the Board?
All these questions, and many more will be answered in this event!
If you have any questions or worries about the event, contact chair of the board Tomi Pirinen via Telegram @tomipirinen or email puheenjohtaja@staabi.fi
The event space is located at the university and is wheelchair accessible.Event will be held in Finnish.
Thanks for the graphs go to Samuel Sinisalo.What to do if you see or experience inappropriate behavior in Staabi’s operating environment?
– For incidents of harassment, bullying and inappropriate situations, members of the feedback team are the contact point. The feedback team consists of Tomi Pirinen (Chairperson), Vilma Puisto (Corporate Relations and Working Life Contacts Manager and Vice-Chairperson), Petra Varjus (Educational Policy Manager and Equality Manager), and Jasper Julkunen. (Financial & Data Protection Manager). If the members of the feedback group are not present, you can contact another board member.
– Outside the event, you can contact a support person. Staabi’s support persons are Aki Rokkonen and Senni Saartoala. The support person handle contacts outside the events and are best reached on Telegram @akirokkonen and @sennisaartoala or by e-mail tukiaki@staabi.fi and tukisenni@staabi.fi.– If you wish, you can also contact TREY’s harassment contact person by email, phone or using TREY’s harassment form. Contact information can be found on TREY’s website.– You can also report disruptive behavior via the harassment form found on Staabi’s website. Harassment forms go to the equality officer and can only be read by the equality officer.
Experiences are individual and measures are case-specific. Every case is treated confidentially and further measures are taken only with your consent.
Anna palautetta tapahtumista
Onko sinulla mielessäsi mahtava uusi tapahtumakonsepti tai haluatko antaa palautetta jostain tietystä tapahtumasta? Jätä ideasi tai terveisesi tähän alle!
Jätäthän varsinaiset yhdistyksen yleistä toimintaa koskevat palautteet yleisen palautelaatikon kautta.
Älä jätä tällä lomakkeella häirintään tai epäasialliseen toimintaan liittyviä ilmoituksia. Ilmoitathan niistä häirintälomakkeen kautta!